1 Ekim 2017 Dünya Yaşlılar Günü...

    1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü etkinlikleri kapsamında; Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak Edirne'de Barınan Yaşlıları Koruma ve İhtiyaçlarını Karşılama Derneği ile birlikte, Edirne Huzurevi ve Uzunköprü Süleybe Şefik ÖZTÜRK Huzurevinde kalmakta olan yaşlılarımızla sabah kahvaltısında buluştuk.

    Düzenlenen kahvaltıya, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, Huzurevleri Müdürü Tamer TAHMAZOĞLU, Edirne'de Barınan Yaşlıları Koruma ve İhtiyaçlarını Karşılama Derneği Yönetimi, Huzurevinde çalışan bakım personelleri ile birlikte Huzurevlerimizde ikamet eden yaşlılarımız katılım sağladı.

     Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ kahvaltı programında yapmış olduğu konuşmada;
 
  "Birleşmiş milletler tarafından yaşlılarımıza hak ettiği değerin verilmesi, sorunlarını dile getirmek, toplumsal olarak farkındalık yaratmak amacıyla 1990 yılından beri 1 Ekim tarihi “DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ" olarak kutlanmaktadır.
 
   Bizim geleneklerimizde; yaşlılara hürmet, sevgi, hizmet vardır.

     Bu geleneğin sürdürülmesi hem aile bağlarımızın hem de toplumsal dokumuzun korunması bakımından hayati bir önem taşımaktadır.
Bir toplumun hafızası olarak gelenek ve göreneklerin, milli ve manevi değerlerini kuşaktan kuşağa aktaran yaşlılarımızın karşılaştığı sorunların en aza indirilmesi ve sorunların çözüme kavuşturulması, toplumsal dayanışmanın en önemli göstergelerinden biridir.

  Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş büyüklerimizin, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde, ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakılmalarını sağlamak Bakanlığımızın öncelikleri arasındadır.

    Bakanlık olarak tüm çabamız, yaşlılığın bir çile ve sıkıntı dönemi olmaktan çıkarılıp minnet ve şükran duygularımız için vesile olacak bir ikinci bahar olması içindir.

   Yaşlılarımız geçmişimizin tecrübelerini bugünlere aktaran, milli kültürümüzü ve toplumsal değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan, cemiyet hayatımızın en kıymetli hazineleridir. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır.

    Hayatlarının büyük kısmını ailesine, topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş olan yaşlılarımıza sahip çıkmak, onların geçmişine yakışır şekilde hayatlarını idame ettirmelerini ve ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır şekilde bakımlarını sağlamak asli görevlerimizden biridir.

    Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız. En verimli çağlarını ülkesine, milletine hizmetle geçirmiş bütün değerli büyüklerimizin “ 1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ” nü kutluyor, kendilerine sağlıklı uzun ömürler diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum" dedi.


Sonraki Sayfa: İl Müdürlüğümüze bağlı kuruluşlarımızda Aşure Günü Bereketi...

Önceki Sayfa : 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü Etkinliklerimiz Konser ile Tamamlandı...