Edirne’de “19 Eylül Gaziler Günü”…

     Edirne'de Gaziler Günü etkinlikleri,  Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

     Gaziler günü münasebeti ile düzenlenen etkinliklere; Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Alpaslan Doğan, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ’ın yanı sıra İl Genelindeki kurum müdürleri, parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri ve üyeleri,  şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

     Anıta çelenk sunulmasının ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şube Yönetim Kurulu Üyesi Gazi Fevzi DEMİR yaptığı konuşmada; “…dün olduğu gibi bugün de düşmanların vatanı parçalamak için çaba sarfettiklerini ancak geçmişte olduğu gibi Türk Milletinin buna bundan sonrada müsaade etmeyeceğini dile getirdi.”

     Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, gaziler günü münasebeti ile yaptığı konuşmada “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından,  Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşal rütbesi ve Gazi unvanının verilmesinin 96. yıldönümünde Gaziler Gününü kutluyoruz.
     Ülkemiz, içinde bulunduğu coğrafi, askeri ve siyasi konumu itibariyle geçmişten günümüze sürekli olarak iç ve dış odakların tehditlerine maruz kalmış ve bu tehditlere karşı yapmış olduğu vatan savunmasında pek çok asker,  polis, kamu görevlisi ve sivil vatandaşını şehit ve gazi vermiştir.
     Dünyanın en güçlü Devletlerine karşı, Çanakkale’de,  Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, Bölücü terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede,  son yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişimde milletimizin her bir ferdi istiklal ve istikbali için hiç çekinmeden canlarını feda etmişlerdir.
     Hainlere karşı duran kahraman askerlerimizle,  polislerimizle omuz omuza dayanışma örneği gösteren aziz milletimizden çok sayıda kahraman gazilik mertebesine yükselmiştir. Onların gösterdiği  vatanseverlik ve cesaret, bu toprakların vatan olmasını sağlamıştır.
     Bugün bizler, ülkemizde özgürce yaşayabiliyorsak, bunu kahraman gazilerimize ve aziz şehitlerimize borçluyuz.  Göstermiş oldukları cesaret ve vatanseverlik bu toprakların vatan olmasını sağlamıştır.
     Başta büyük önder,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Vatan, Millet, Bayrak uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anarken, çocuklarını, eşlerini, yakınlarını, en sevdiklerini bu vatan için kaybedenlere sabır diliyor, ölümü göze almış gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

     Gerçekleşen konuşmaların ardından tören; Edirne Belediye Bandosu eşliğinde oluşturulan kortejin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi’ne kadar yürünmesi ile devam etti. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi bahçesinde, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan; “Gazilerimiz ve 15 Temmuz Konulu Fotoğraf Sergisi” açılışı gerçekleşti. Fotoğraf sergisinde sergilenen fotoğrafları; Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, katılımcılara anlatarak fotoğrafların özünden bahsetti.
Fotoğraf sergisinin ardından Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi’nde; ebediyete intikal eden şehitlerin ruhlarına mevlit okutularak ikramlarda bulunuldu.

     Gaziler Günü Münasebeti ile hatıra fotoğrafları çekilerek, program sonlandırıldı.


Sonraki Sayfa: Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Bilgin Özbaş’ın Gaziler Günü Mesajı

Önceki Sayfa : “Güvenli Yarınlar Projesi” Kapsamında Eğitimler Düzenlendi